top of page

Affetmek Ne Değildir?

Önce affetmek nedir sorusuyla başlayalım;

Affetmek, kendinizle ve başkalarıyla ilgili gerçekçi olmayan beklentileri geride bırakma, içinizdeki eskimiş, ağır, hareketsiz, acı verici kütlenin, blokajın çözülmesi ve yerine taze, ferah, hafif bir enerji akımının dolması demektir.

Affetmenin ne olduğunu biliriz de nasıl affedileceğini bilmeyiz. Bir önceki yazımda  nasıl affedileceğine dair affetme döngüsünü ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım.

Peki, affetmek ne değildir?

Unutmak değildir: Affettiğiniz kişiyi, size acı veren olayı unutmanız gerekmiyor. Sadece hatırladığınızda artık aynı acı veren, öfke veren duyguları hissetmezsiniz.

İzin vermek değildir: Affettiğiniz kişinin size yine aynı şekilde davranmasına izin vermek demek değildir. Sınırlarınızı çizip, nerede durması gerektiğini ifade edersiniz.

Sorunu göz ardı etmek değildir: Sorunu, sizin değerlerinize uymayan kişiyi, kişileri göz ardı etmek demek değildir. Onlar hep hayatınızda olabilirler, ancak artık sizin onlara karşı hissettiğiniz duygunuz değişir.

Uzlaşmak zorunda olmak değildir: Biriyle arkadaşlık etmeye devam etmek, bir şeyleri konuşup düzeltmek zorunda değilsiniz. Kimseden özür dilemek ya da kimsenin sizden özür dilemesini beklemek durumunda değilsiniz. Belki de affetmek istediğiniz kişi artık hayatta değildir. Affetmek sizinle ilgili, kendiniz için gerçekleştireceğiniz bir süreçtir.

Pes etmek, yenilmek değildir: affetmek zayıflık, savaşmaktan vaz geçmek anlamına gelmez. Affettiğimizde değer yargılarınızdan, adalet anlayışınızdan ya da isteğinizden, birini sevmeme hakkınızdan, kendi bakış açınızdan vazgeçmiş olmazsınız. Sadece “böyle olmamalıydı, şöyle olmalıydı” gibi acı ve öfke veren düşüncelerle geçmişte yaşamaktan vazgeçmiş olursunuz. Bunu yaptığınızda şu anın içerisinde yaşamayı seçmiş olursunuz.

Affetmek bir seçimdir. Bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak affetmeye hazır olduğunuz olayı, kişiyi affedin.

Affetmek, güvensizliğe karşı güveni, esarete karşı özgürlüğü, nefrete karşı sevgiyi tercih etmektir.

Affetmek 3 levellık (burada level bildiğiniz üzere aşama anlamındadır. Her ne kadar normalde yabancı kelime kullanmaktan imtina etsem de bu defa böyle olsun) bir oyundur.

1. level özgürleşmedir,

bölüm sonu canavarı

2. level koşulsuz sevgi*,

3. level ise koşulsuz affetmedir**.

1. levelı bile tamamlasak büyük bir gelişme, ferahlık, rahatlıktır. Elbette 2. level 1.den zor  ama sonucu daha tatlı, 3. level ise herkesin ulaşabileceği bir mertebe değildir sanırım.

Ha bir de her levelın sonunda bir bölüm sonu canavarı vardır, dikkat…

* Koşulsuz sevgi, herhangi bir durum ya da kişideki iyi olanı görme davranışı, duygusu.

**Koşulsuz affetme, size acı veren herhangi bir beklentiyi tamamen salıverme sonucu derin dönüşüm. Başkalarının ne yaptığından bağımsız olarak kendi içinde bütün ve mutlu olma hali ve bunun süreklilik arz etmesi (zor olan taraf da bu istikrarı sağlamak sanırım).

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page